e-Mutabakat her muhasebe uygulamasında yerini bulur, ancak bazı iş modelleri için merkezi bir konu haline gelmiştir. İşlemsel endüstriler, çok büyük hacimlerin ve döviz kuru işlemlerinin nakit tutarlarının ciro üstündeki tipik özellikler olduğu en belirgin örnek olarak öne çıkıyor. Özellikle perakende sektörü ve e-ticaret segmenti, tüketici güveni güçlendikçe bir patlama sergilemektedir. Çevrimiçi perakende platformları ve çeşitli ödeme ve gönderim seçenekleri, müşterilere satın alma kararlarını tetikleyen ek teşvikler sağlar. Sonuç olarak, e-ticaret, sayısız uygun fiyatlı tüketim mallarına ve küresel kapsayıcı pazar deneyimine anında erişim vaadini fütüristik bir şekilde yerine getirdi.

Hassas şirket sahipleri, müşteri ihtiyaçlarını öngörür ve sezonluk indirimlerden, hediye kartlarından, deneme sürelerinden ve ücretsiz iadelerden esnek ödeme seçeneklerine ve nakliye maliyetlerine kadar cazip teminat hizmetleriyle ürün tekliflerini tamamlar. Rekabet serttir ve pazarlama yöntemleri satıcıları karmaşık dağıtım ağları geliştirmeye iter. Bu, giderek daha fazla iş ortağı içeren zorlu bir girişimdir.

e-Mutabakat Genel Zorluklar

Satıcıların bakış açısından, perakende ekosisteminin artan karmaşıklığı, işlemlerin çoğunluğu dijital bir ortamda gerçekleştiğinden, nakit akışlarının üstünde kalmak için güçlü iç muhasebe kontrollerini zorlamaktadır. Tek bir çevrimiçi siparişin teslimatı, müşteri ve tüccarın kendisinin yanı sıra bankaları, ödeme işlemcisi / kredi kartı düzenleyicisi, parsel dağıtım şirketi dışında en az dört tarafın yetkilendirilmesini ve / veya eylemini gerektirir.

İptal, geri ödeme talepleri veya tedarik zincirinde aksaklıklar olması durumunda atfedilen işlemler iki ile çarpılabilir. Aracıların bazıları, toplam tutarı yansıtan ve uygun şekilde ayırt edilmesi / ayrıştırılması gereken hizmetleri için ücrete tabidir. Sınır ötesi ticaretin aynı zamanda para birimi dönüştürme işlemleri ve altında yatan forex farklılıkları, ayrıca bazı durumlarda alınan gümrük vergisi ve tarifeler anlamına geldiğini de unutmayın.

Melasoft e-Mutabakat müşterileriyle olan deneyimimizden yola çıkarak, küçük ve orta ölçekli e-ticaret satıcıları bile günlük birkaç bin işlemle ilgilenmektedir. Örneğin, küresel pazar liderleri için rakamlar milyonlarca artar ve örneğin tatil kampanyaları çevresinde tüketici faaliyetlerinde keskin değişiklikler olur. Bu ciltlerde, artan günlük veri girişleri zamanında ve doğru bir şekilde manuel olarak ele alınamaz. Sık işlem durumu güncellemelerini izlemek ve bunları tek tek temizlemek umutsuz bir çabadır.

Günlük mutabakat görevlerinde (MS Excel, ezici bir çoğunlukla) kullanılan eski araçlar, işi büyütmek için çok az alan sağlar. Belirli bir eşiğin ötesinde, perakendeciler tarafından düzenli olarak aşılır, elektronik tablolarda işlemsel eşleştirme neredeyse imkansızdır. Miktar toplamları karşılaştırılırken, önemli ayrıntılar çatlaklardan düşer ve uyumsuzluğun (zaman gecikmelerinden sahtekarlık girişimlerine kadar değişebilen) kök nedeni düzgün bir şekilde araştırılmaz. Dolayısıyla, Mutabakatta geride kalmak hem müşteri memnuniyeti hem de finansal sağlık üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Müşterilerimize nasıl yardımcı oluyoruz?

Melasoft e-Mutabakat, küçük ve büyük e-ticaret müşterileri için mutabakat çözümünü uygulamada geniş bir deneyime sahiptir. Bazıları da ek bir boyut olan tescilli veya üçüncü taraf fiziksel yerler yoluyla satışları artırıyor. Genel olarak, en tipik durum ödeme işlemcileri (PayPal, AMEX, Barclays, Chase Paymentech, Adyen, Beanstream, Worldpay ve Skrill), bankalar ve dahili ERP sistemleri arasında üç yönlü mutabakattır. iki adımda gerçekleştirilir (işlemci-banka ve işlemci-dahili sistem).

Veriler Melasoft e-Mutabakat ortamında önceden tanımlanmış içe aktarma şablonları aracılığıyla otomatik olarak kaynaklanır ve yüklenir. Yapılandırılabilir planlama motoru, mutabakat görevlerini yığınlar halinde gruplandırmaya izin verir. Eşleştirme yinelemeleri sonucunda üretilen göze çarpan öğeler, daha az kullanıcı tarafından işlem düzeyine kadar verimli bir şekilde araştırılabilir. Toplu meblağların yapılandırılabilir kesitleri, hem nakit hem de işlem seviyelerinde döviz kuru farklarını ve edinen ücretleri (ödeme işlemcisi üretilir) görüntüler ve tahkim eder.

Melasoft e-Mutabakat’ta, şüpheli uyum değerine sahip çok sayıda belge ve depoya dağılmak yerine, tek tek kullanıcı hesapları, basit tarayıcı erişimi ve ayrıntılı denetim izi bulunan tek bir veritabanında gerçekleşir. Mutabakat raporları çıktısı (kasa defterleri, hesap bakiyesi farklılıkları, tahsilatlar, ödenmemiş kalemler, vb.) Çekirdek ERP çözümünü besler.

E-ticaret müşterilerimiz, Mutabakat sürecinin otomasyonunu ve kolaylaştırılmasını sağladı. Günlük işlerini olumsuz etkilemeden Melasoft e-Mutabakat’dan yararlanıyorlar. Kullanıcılar eğitim sırasında hızlı bir şekilde sezgisel arayüze adapte oldular. Özel Melasoft e-Mutabakat uzmanları, uygulama aşamasında sistemi yapılandırmak ve uygulama sonrası destek sağlamak için e-Ticaret Müşterilerimiz ile birlikte çalıştı. Müşterilerimiz sisteme tam hakim olduktan sonra, proaktif olarak yeni süreçleri kendi başlarına üstlenirler. Faydaları — artan güven, kendine güven ve görünürlük.

Melasoft’ta öğrendiklerimizin ve çözüm yükseltme çabalarımıza sürekli olarak yatırım yapıldığını vurgulamak önemlidir, böylece tüm müşterilerimiz bunlardan faydalanabilirler. Müşterilerimiz geliştikçe gelişiyoruz ve birbirimizden hevesle öğreniyoruz. Bu konuda sıfır uzlaşma. Bize ulaşabilirsiniz.